MENU

KDE NÁS NAJDETE

Zámek Hošťálkovy
Hošťálkovy 26
794 01 Hošťálkovy

Obnovení barokních maleb

Lis 21, 2022

„Restaurátorská obnova stěn je hotová, právě jsme odstranili lešení,“ uvedla kastelánka zámku Andrea Šírová.

Dva předchozí roky je odkrývaly, letos se restaurátorky pustily do jejich kompletních retuší. Jedna z místností zámku v Hošťálkovech na Krnovsku se teď díky tomu pyšní obnovenými barokními malbami z 18. století.

Práce nebyly jednoduché, malby byly na některých místech velmi poškozené, jinde málo viditelné. Pomohla voda, když po navlhčení stěn byly neznatelné barvy více vidět.

V místech poškození je restaurátorky obnovily pomocí scelujících a napodobujících retuší.

„V místnosti bylo například v jednom rohu umyvadlo. Kus stěny tam otloukli i s omítkami a opatřili obkladem. Přes to všechno se podařilo hodnotné fresky zrestaurovat,“ nastínila kastelánka. Na jaře se doplní zlacení. V současných nízkých teplotách už to nejde.

Obnovovanou barokní výzdobu kryla malba z 19. století a tapety z počátku 20. století. Ty byly navíc za provozu ústavu sociální péče, který v zámku sídlil od 60. let, strženy a jejich zbytky přelíčeny několika desítkami vrstev hlinkových nátěrů. Protože lepidlo tapet prostoupilo hluboko, s tapetami šla dolů i malba z 19. století, obnovila se až spodní, barokní vrstva.

Tříletá práce vyšla na tři miliony korun z prostředků současných majitelů zámku a podpory Moravskoslezského kraje. Její součástí byl i odkryv stropu.

„Zbývá obnovit malby na stropě a zrestaurovat barokní parkety,“ dodala kastelánka s tím, že parkety již jsou v restaurátorské dílně. Místnost se stane součástí prohlídkové trasy – buď tak, jak je, nebo, pokud se podaří najít peníze, zcela obnovená a vybavená nábytkem.

Původní parkety zachránilo linoleum

Bohatě zdobené nástěnné malby jsou ve všech místnostech takzvaného piana nobile, tedy vznešeného prvního patra zámku, v němž byly reprezentativní prostory. „Jejich přítomnost v roce 2015 potvrdil restaurátorský průzkum. Jsou z 18. století, kdy skončila barokní dostavba zámku. Jako autor je uváděn Jakub Cotnovitz,“ upřesnila Šírová.

Ač v ostatních místnostech zůstaly překryté, návštěvníci je přesto při prohlídkách mohou vidět, a to na snímcích vystavených v každé místnosti i prostřednictvím odkrytých sond přímo na stěnách.

Zámek Hošťálkovy je jedním z nejlépe dochovaných zámků na Bruntálsku. Od roku 1948 tam byl domov důchodců, pak ústav sociální péče. Ani jedna z institucí nepřistoupila k opravě, jež by jej nevratně poničila. Třeba původní barokní parkety tehdejší provozovatelé pouze překryli linoleem.